Wolontariusz Drużyny Fair Play z Załęcza Małego postanowili pomóc naszym „mniejszym bliźnim”- zwierzętom.
Zorganizowali zbiórkę kasztanów i żołędzi aby zapewnić pożywienie dla zwierząt leśnych na czas zimy. Celem akcji było zwiększenie świadomości społecznej w obrębie przyrody . Temat jest bardzo ważny, ponieważ zwierzęta są integralną częścią całego ekosystemu na naszej planecie. Akcja została przeprowadzona 20 października 2020 roku na miejscowych polanach i w miejscach trudno dostępnych dla zwierząt.
– Nasi wolontariusze są harcerzami. Mają swoją grupę i udzielają się również społecznie. W zadaniu drugim Fair Play Programu, pomagaliśmy zwierzętom, organizując zbiórkę kasztanów i żołędzi. Te następnie zostały przekazane w ręce leśniczego, który przetransportował je do nadleśnictwa.
– komentuje liderka drużyny – Lidia Pecyna.
W zbiórkę kasztanów i żołędzi na rzecz zwierząt leśnych , zaangażowało się aktywnie 10 młodych wolontariuszy Fair Play Drużyny z Załęcza Małego. Drużyna liczyła 6 dziewcząt i 4 chłopców. Ich zadaniem była logistyczna organizacja wydarzenia, podział obowiązków i terenu działania, udział w zbiórce oraz pomoc pozostałym uczestnikom akcji.
Warto wspomnieć również o partnerach, którzy wsparli akcję wolontariuszy z Załęcza Małego. Zespół Szkół Samorządowych im. Jana Pawła II Wielkiego w Zarzeczu Małym , na czele z Panią Elżbietą Krzemińską – dyrektorem placówki. Zadaniem instytucji było zaangażowanie jak największej ilości uczniów oraz ich wychowawców do aktywnego uczestnictwa w zbiórce. Akcję wsparł również Pan Paweł Korbaczyński- miejscowy leśniczy, którego zadaniem był odbiór zebranych kasztanów i żołędzi oraz przekazanie ich do Nadleśnictwa Wieluń – Lasy Państwowe.
Liderką Drużyny Fair Play z Załęcza Małego jest Lidia Pecyna, nauczyciel w Zespole Szkół Samorządowych im. Jana Pawła II Wielkiego w Zarzeczu Małym.
Akcja dobroczynna zorganizowana przez fair play wolontariuszy z Zarzecza Małego promowała dwa Cele Zrównoważonego Rozwoju. Cel nr 2- Zero głodu oraz Cel nr 15- Życie na lądzie.
Materiał zrealizowany w ramach projektu „Fair Play Program = Akademia + Drużyny + Grywalizacja + Forum + Badania” realizowanego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 r. koordynowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i wsparciu FIFA Foundation