Z pamiętnika championki adidas Breaking Barriers – zdrowie mentalne

maj 14, 2021

Ludzie nie rodzą się z niezwykłą siłą fizyczną, nikt też od urodzenia nie jest obdarzony siłą mentalną. Trzeba nad nią pracować każdego dnia. Jeżeli stanie się to naszym priorytetem, z całą pewnością osiągniemy upragniony sukces. Należy nie tylko unikać sytuacji, które mogłyby nas osłabić, ale także wypracowywać nawyki, dzięki którym będziemy rośli w siłę.Zdrowie mentalne, zwane inaczej zdrowiem psychicznym lub emocjonalnym, to klucz do dobrego, szczęśliwego życia. Dotyczy także tego, jak czujemy się sami ze sobą, w jaki sposób myślimy o sobie i o otoczeniu, czy potrafimy umiejętnie budować relacje oraz czy potrafimy radzić sobie z własnymi emocjami i trudnościami w życiu. Właśnie z tym tematem spotkały się dziewczęta podczas kolejnych zajęć w ramach projektu adidas Breaking Barriers.Czempionki poza przygotowaniem prezentacji, warsztatów i zabaw edukacyjnych o tej tematyce w drugiej części zajęć zaproponowały różne formy aktywności stymulujące pracę mózgu. W Rudnikach dziewczęta podczas gier i zabaw z piłką do koszykówki stymulowały pracę obu półkul mózgu np. podczas jednoczesnego, na przemiennego kozłowania dwiema piłkami. W Maszewie Dużym formą aktywności była wspinaczka. To aktywność ruchowa podczas której musimy osiągnąć pełną świadomość położenia naszego ciała, by przemieszczać się i zdobywać kolejne poziomy wysokości. W Proboszczewicach i Pucku aktywnościami były gry i zabawy dzięki którym dziewczęta mogły stymulować pracę mózgu, jak najbardziej wpisujące się w temat przewodni tych zajęć.Aktywność ruchowa zazwyczaj kojarzy nam się ze zdrowiem fizycznym. Oczywiście, że tak jest, ruch wpływa na nasze ciało – kształtuje wytrzymałość, koordynację, siłę, szybkość i gibkość. Czasem jednak zapominamy, że nie tylko ciało, ale także umysł wiele zyskuje dzięki uprawianiu różnych aktywności ruchowych. Jak to się dzieje?


Zdrowie mentalne jest nierozerwalnie związana ze zdrowiem fizycznym. Wskazuje na to wiele badań w których przeczytamy przede wszystkim o tym, jak pozytywny wpływ ma aktywność fizyczna na zdrowie psychiczne. Dodatkowo dobre samopoczucie związane jest z prawidłowym dotlenieniem mózgu – co zapewnia nam aktywność ruchowa. Co zatem zyskuje nasza psychika w związku ze znakomitym zdrowiem fizycznym?Sport uczy przegrywania 

Przekłada się to na radzenie sobie z porażkami w codzienności. Wszelkie przegrane sytuacje przekłuwamy na doświadczenia, które mogą okazać się dla nas cenne. Stajemy się silniejsi psychicznie i bardziej wyrozumiali dla swoich błędów.


Sport uczy cierpliwości 

Każdy dobry efekt wymaga pracy i wytrwałości, podobnie jak w życiu. Widzimy ile czasu musimy poświęcić dla osiągnięcia zamierzonych efektów. Dzięki temu potrafimy również dawać sobie czas nie tylko w sporcie, ale i w życiowych sprawach.


Sport uczy radzenia sobie ze stresem 

Stresowe sytuacje w sporcie zdarzają się często, dzięki czemu patrzymy na nie jako na wyzwanie. Stres nie jest już paraliżującym uczuciem, a staje się dla nas bodźcem do działania – zarówno na boisku jak i poza nim.


Sport uczy radości z życia 

Poziom adrenaliny, czy endorfiny wzrasta, jeżeli wykonujemy aktywności fizyczną. Wtedy czujemy, że żyjemy! Ruch z rana jest doskonałym sposobem na lepszy i radosny dzień. Z kolei aktywność fizyczna wieczorem pozwala na rozładowanie emocji z minionego dnia i leszy sen.


Sport uczy nie-perfekcyjności 

Nie wszystkie elementy w naszej aktywności fizycznej muszą być idealne. Mimo wszystko małymi krokami dążymy do upragnionych efektów. Kiedy codzienność zarzuca nas koniecznością bycia idealnym – dzięki aktywności ruchowej wiemy, że bez ideału też możemy osiągnąć upragnione cele!


Pamiętajcie, że nic nie jest podawane na tacy – każdy zawsze trafia na jakieś przeszkody po drodze. Kiedy się pojawią, zastanówcie się jak je pokonać, a nie myślcie o tym, że to już koniec drogi.


Championka Breaking Barriers – Katarzyna Pawlaczyk


Najnowsze wpisy

Raport ewaluacyjny opracowany przez SportImpakt

Raport ewaluacyjny opracowany przez SportImpakt

Niniejszy raport stanowi opis badań ewaluacyjnych projektu „football3 wzmacnia pozycję dziewcząt i kobiet i promuje równość w sporcie” stowarzyszenia Trenuj Bycie Dobrym. Został on przygotowany na podstawie badań ewaluacyjnych, obejmujących obserwacje, warsztaty...

czytaj dalej
Wyniki konkursu „z football3 odkrywamy super MOCe dzieci”

Wyniki konkursu „z football3 odkrywamy super MOCe dzieci”

Gala football3 w szkole, dnia 16 lutego 2023, była również niesamowitą okazją, aby przedstawić 𝐖𝐲𝐧𝐢𝐤𝐢 𝐤𝐨𝐧𝐤𝐮𝐫𝐬𝐮 „𝐙 𝐟𝐨𝐨𝐭𝐛𝐚𝐥𝐥𝟑 𝐨𝐝𝐤𝐫𝐲𝐰𝐚𝐦𝐲 𝐬𝐮𝐩𝐞𝐫 𝐦𝐨𝐜𝐞 𝐝𝐳𝐢𝐞𝐜𝐢” skierowanego do nauczycielek/li edukacji wczesnoszkolnej oraz nauczycieli wspierających ich pracę. Podstawowe...

czytaj dalej
Gala football3 w szkole | Warszawa 2024

Gala football3 w szkole | Warszawa 2024

Dnia 16 lutego 2024, w adidas Brand Center, odbyła się Gala football3 w szkole" podczas której podsumowaliśmy działania projektowe projektu "football3 wzmacnia pozycję dziewcząt i kobiet i promuje równość w sporcie" Wzięło w niej udział 75 uczestników, byli wśród nich...

czytaj dalej