Z pamiętnika Championki adidas Breaking Barriers: współpraca

maj 6, 2021

Tematem pierwszych bezpośrednich zajęć, przeprowadzonych przez championki projektu adidas Breaking Barriers była współpraca. Zajęcia odbyły się w ramach projektu „Time to break stereotypes”, stworzonego przez same championki. 


Zajęcia w zależności od miejscowości odbyły się w pierwszym tygodniu maja. Lokalizacje: Maszewo Duże, Puck, Stare Proboszczewice oraz Rudniki zebrały razem ponad 70 uczestniczek.Współpraca jest pojęciem, z którym spotykamy się od najmłodszych lat. Nie jest to jedynie działanie w grupie, a bardzo przydatna zdolność tworzenia więzi i współdziałania z innymi, umiejętność pracy w grupie na rzecz osiągania wspólnych celów, umiejętność zespołowego wykonywania zadań i wspólnego rozwiązywania problemów.


Tak jak mówił Franklin Delano Roosevelt „Ludzie pracujący razem jako jedna grupa potrafią dokonać rzeczy, których osiągnięcie nie śniło się nikomu z osobna”


Zajęcia rozpoczęły się oczywiście przywitaniem, omówiliśmy grę Bingo, które było pracą domową z zajęć online. Następnie przedstawiłyśmy temat zajęć i stworzyłyśmy w tym czasie burzę mózgów. Uczestniczki świetnie poradziły sobie z odpowiedzią na pytanie czym jest współpraca. Wspólnie ustaliły, że współpraca zapewnia sprawne funkcjonowanie zespołu na rzecz osiągania celów wspólnych lub rozbieżnych. Omówiłyśmy też na czym polega działanie jeden za wszystkich wszyscy za jednego. Analizowałyśmy jak wygląda współpraca w sportach drużynowych. Dziewczyny dowiedziały się również jaka jest różnica między współpracą, a rywalizacją. Pokazałyśmy, że oba te zjawiska muszą iść w parze na przykładzie drużyny, która chcę osiągnąć mistrzostwo: muszą współdziałać aby osiągać cele, a także rywalizować z innymi aby zostać mistrzami. Razem oglądałyśmy film na temat czy współpraca się opłaca. Dziewczyny wystartowały z pierwszym zadaniem pod tytułem „Jaka jestem ? ”. Każda miała kartkę na której narysowany był człowiek, imię oraz podział na wady i zalety. Poznały cechy które widzą u siebie nawzajem. Poruszyłyśmy temat jak wygląda i jakie cechy ma idealna liderka. Na zakończenie części teoretycznej zajęć dziewczyny musiały poprzez współpracę utworzyć żywy posąg z siebie.Część sportowa zaczęła się od gier. Pierwsza z nich to wyprawa do wioski smerfów zawodniczki działały razem aby wygrać zabawę. Drugą grą były ryby gdzie dwoje dzieci tworzących „sieć” łapały pozostałe. Złapani musieli trzymać się razem aby łapać kolejne ryby. Na pierwszych zajęciach dziewczyny poznały metodę #Football3. Rozegrały mecze, świetnie się przy tym bawiąc. Metoda ta polega na graniu w piłkę nożną zgodnie z zasadami Fair Play, w duchu dialogu. Jednym  z filarów tej metody jest właśnie współpraca.


Dziewczyny bardzo cieszyły się, że mogą brać udział w projekcie. Chętnie realizowały zadania i nie mogły doczekać się co jeszcze na nie czeka.  Temat był zrozumiały dzięki czemu odbyło się wiele rozmów, dziewczynki są chętne do działania i na pewno będzie nam się miło pracowało.


A jak mówi piękny cytat : „Konkurują ludzie MALI, współpracują DUZI, a pomagają WIELCY”.


Championka projektu adidas Breaking Barriers – Kamila Kalinowska 


Najnowsze wpisy

Wprowadzenie do football3 w szkole

Wprowadzenie do football3 w szkole

Prezentacja pt. wprowadzenie do football3 w szkole ma na celu zapoznanie nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej z metodą football3, którą mogą wdrażać podczas swojej codziennej pracy. football3 to metoda społeczno-sportowa, wiążąca się z nauką kompetencji społecznych...

czytaj dalej
Leadership Sport Youth Camp, Pljevla, Czarnogóra

Leadership Sport Youth Camp, Pljevla, Czarnogóra

W tegoroczne wakacje młodzi liderzy z naszej organizacji, mieli możliwość uczestnictwa w wymianie młodzieżowej - “Leadership Sport Youth Camp”, w którym wzięli również młodzi liderzy z Czech, Węgier, Czarnogóry, Macedonii, Bośni i Hercegowiny. Wydarzenie miało na celu...

czytaj dalej
Festival23 – Sydney, Australia

Festival23 – Sydney, Australia

Jest nam niezmiernie miło, że młoda liderka naszego stowarzyszenia i zarazem championka projektu adidas Breaking Barriers – Magdalena Burczyńska miała możliwość uczestnictwa w wydarzeniu Festival23, który odbywał się w ramach Mistrzostw Świata w Piłkę Nożną Kobiet,...

czytaj dalej