Projekt „Pathway For Women – Sport is Equal” został stworzony przez 3 championki – Magdę, Kingę i Olę. Każda z nich realizowała zajęcia sportowe bazujące na metodzie football3 z uczniami klas 1-3 szkoły podstawowej oraz prowadzone zostały warsztaty samorozwojowe z Young Championkami.
Projekt prowadziłam w dwóch szkołach podstawowych: w Nowej Górze i Maszewie Dużym.
- Początkowym Naszym zadaniem było zebranie Young championek, dziewczyn z klas 4. – 8. szkoły podstawowej, które uczestniczyłyby w zajęciach sportowych bazujących na metodzie football3 i warsztatach samorozwojowych. W powiecie płockim mamy 18 Young championek, które aktywnie biorą udział w zajęciach football3 jako mediatorki. Ponadto, dziewczyny biorą aktywny udział w organizacji sportowych eventów.
- Pierwsza faza projektu zakładała prowadzenie warsztatów w obydwu szkołach z Young championkami i nauczycielkami. Ponadto, jeden z warsztatów opierał się na zapoznaniu Young Championek i nauczycielek z metodą football3, która została wykorzystana do prowadzenia zajęć z uczestnikami projektu.
Bardzo zależało mi na prowadzeniu warsztatów z dziewczynami oraz z Paniami nauczycielkami, tak by mogły zrozumieć treści prezentacji w prosty i ciekawy sposób. Dziś wiem, że forma warsztatów i zabaw podczas nich była dobrym sposobem do przekazania wiedzy. Young championki wiele wyniosły z tych zajęć i efekty były widoczne po pierwszych zajęciach. Uważam, że dzięki warsztatom obie grupy zjednoczyły się oraz nauczyły się słuchać siebie nawzajem.”
Jeżeli chodzi o zajęciach z dziećmi. Na początku obie grupy dzieci nie były chętne do rozmów podczas mediacji, widoczna była nieśmiałość wśród nich. Jednak z czasem dzieci zaczęły być coraz bardziej odważne wśród Young championek i widać było, że czują się bardziej komfortowo na boisku i podczas mediacji. Bardzo zależało mi na otworzeniu dziewczynek, które uczestniczyły w zajęciach. Wiem, że dla nich trudno jest mówić na tle grupy, dlatego cieszył i cieszy nadal mnie każdy ich mały krok do przodu. Po kilku miesiącach uważam, że mediacje otworzyły dzieci i teraz widać efekty w szkole, na boisku. Dzieci są bardziej odważne i chętne do rozmów, nie boją się zadawać pytań i wyrażać swojego zdania. Zauważona została również poprawa komunikacji podczas gry na boisku, dzieci potrafią się dogadać na boisku i rozwiązać problem.”
Projekt zakończyły dwa turnieje: w szkole podstawowej w Nowej Górze i Maszewie Dużym. Young championki bardzo pomogły mi w przygotowaniu turnieju i jego dalszej koordynacji. Ponadto prowadziły strefę mediacji i strefę warsztatów (mających rozwinąć SUPERmoce uczestników). Podczas obydwu turniejów wspierali Nas zaproszeni goście z zewnątrz oraz dwie piłkarki: Aleksandra Posiewka z Górnika Łęcznej oraz Klaudia Łyzińska z Wisły Płock.
Uczestnicy byli bardzo zadowoleni z faktu, że mogli rozegrać mecze ze znakomitymi piłkarkami. Zauważyłam wiele uśmiechów na twarzach dzieci podczas meczów i w trakcie wykonywania zadań w strefie warsztatów. Cieszę się, że turnieje przyniosły dzieciom wiele radości i zabawy.
Finałem naszych działań było wsparcie zespołu young championek ogólnopolskie wydarzenie „Z football3 odkrywamy super moce dzieci”, które odbyło się 1 czerwca na stadionie Polsat Plus Arena w Gdańsku.
Magdalena Burczyńska