Pathway for women – sport is equal – Magdalena Burczyńska

lip 20, 2023

Projekt  „Pathway For Women – Sport is Equal” został stworzony przez 3 championki – Magdę, Kingę i Olę. Każda z nich realizowała zajęcia sportowe bazujące na metodzie football3 z uczniami klas 1-3 szkoły podstawowej oraz prowadzone zostały warsztaty samorozwojowe z Young Championkami.

Projekt prowadziłam w dwóch szkołach podstawowych: w Nowej Górze i Maszewie Dużym.

  1. Początkowym Naszym zadaniem było zebranie Young championek, dziewczyn z klas 4. – 8. szkoły podstawowej, które uczestniczyłyby w zajęciach sportowych bazujących na metodzie football3 i warsztatach samorozwojowych. W powiecie płockim mamy 18 Young championek, które aktywnie biorą udział w zajęciach football3 jako mediatorki. Ponadto, dziewczyny biorą aktywny udział w organizacji sportowych eventów.
  2. Pierwsza faza projektu zakładała prowadzenie warsztatów w obydwu szkołach z Young championkami i nauczycielkami. Ponadto, jeden z warsztatów opierał się na zapoznaniu Young Championek i nauczycielek z metodą football3, która została wykorzystana do prowadzenia zajęć z uczestnikami projektu.

Bardzo zależało mi na prowadzeniu warsztatów z dziewczynami oraz z Paniami nauczycielkami, tak by mogły zrozumieć treści prezentacji  w prosty i ciekawy sposób. Dziś wiem,  że forma warsztatów i zabaw podczas nich była dobrym sposobem do przekazania wiedzy. Young championki wiele wyniosły z tych zajęć i efekty były widoczne po pierwszych zajęciach. Uważam, że dzięki warsztatom obie grupy zjednoczyły się oraz nauczyły się słuchać siebie nawzajem.”

Jeżeli chodzi o zajęciach z dziećmi. Na początku obie grupy dzieci nie były chętne do rozmów podczas mediacji, widoczna była nieśmiałość wśród nich. Jednak z czasem dzieci zaczęły być coraz bardziej odważne wśród Young championek i widać było, że czują się bardziej komfortowo na boisku i podczas mediacji. Bardzo zależało mi na otworzeniu dziewczynek, które uczestniczyły w zajęciach. Wiem, że dla nich trudno jest mówić na tle grupy, dlatego cieszył i cieszy nadal mnie każdy ich mały krok do przodu. Po kilku miesiącach uważam, że mediacje otworzyły dzieci i teraz widać efekty w szkole, na boisku. Dzieci są bardziej odważne i chętne do rozmów, nie boją się zadawać pytań i wyrażać swojego zdania. Zauważona została również poprawa komunikacji podczas gry na boisku, dzieci potrafią się dogadać na boisku i rozwiązać problem.”

Projekt zakończyły dwa turnieje: w szkole podstawowej w Nowej Górze i Maszewie Dużym. Young championki bardzo pomogły mi w przygotowaniu turnieju i jego dalszej koordynacji. Ponadto prowadziły strefę mediacji i strefę warsztatów (mających rozwinąć SUPERmoce uczestników). Podczas obydwu turniejów wspierali Nas zaproszeni goście z zewnątrz oraz dwie piłkarki: Aleksandra Posiewka z Górnika Łęcznej oraz Klaudia Łyzińska z Wisły Płock.

Uczestnicy byli bardzo zadowoleni z faktu, że mogli rozegrać mecze ze znakomitymi piłkarkami. Zauważyłam wiele uśmiechów na twarzach dzieci podczas meczów i w trakcie wykonywania zadań w strefie warsztatów. Cieszę się, że turnieje przyniosły dzieciom wiele radości i zabawy.

Finałem naszych działań było wsparcie zespołu young championek ogólnopolskie wydarzenie „Z football3 odkrywamy super moce dzieci”, które odbyło się 1 czerwca na stadionie Polsat Plus Arena w Gdańsku.

Magdalena Burczyńska

Najnowsze wpisy

Wprowadzenie do football3 w szkole

Wprowadzenie do football3 w szkole

Prezentacja pt. wprowadzenie do football3 w szkole ma na celu zapoznanie nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej z metodą football3, którą mogą wdrażać podczas swojej codziennej pracy. football3 to metoda społeczno-sportowa, wiążąca się z nauką kompetencji społecznych...

czytaj dalej
Leadership Sport Youth Camp, Pljevla, Czarnogóra

Leadership Sport Youth Camp, Pljevla, Czarnogóra

W tegoroczne wakacje młodzi liderzy z naszej organizacji, mieli możliwość uczestnictwa w wymianie młodzieżowej - “Leadership Sport Youth Camp”, w którym wzięli również młodzi liderzy z Czech, Węgier, Czarnogóry, Macedonii, Bośni i Hercegowiny. Wydarzenie miało na celu...

czytaj dalej
Festival23 – Sydney, Australia

Festival23 – Sydney, Australia

Jest nam niezmiernie miło, że młoda liderka naszego stowarzyszenia i zarazem championka projektu adidas Breaking Barriers – Magdalena Burczyńska miała możliwość uczestnictwa w wydarzeniu Festival23, który odbywał się w ramach Mistrzostw Świata w Piłkę Nożną Kobiet,...

czytaj dalej
Pathway for women – sport is equal – Kinga Matusiak

Pathway for women – sport is equal – Kinga Matusiak

W projekcie championek adidas Breaking Barriers – „Pathway for women – sport is equal” organizowałam zajęcia edukacyjno-sportowe z dziećmi, podczas których przekazywałam im wiedzę na temat równości i szacunku w sporcie. Ponadto organizowałam warsztaty dotyczące...

czytaj dalej