Pathway for women – sport is equal – Magdalena Burczyńska

lip 20, 2023

Projekt  „Pathway For Women – Sport is Equal” został stworzony przez 3 championki – Magdę, Kingę i Olę. Każda z nich realizowała zajęcia sportowe bazujące na metodzie football3 z uczniami klas 1-3 szkoły podstawowej oraz prowadzone zostały warsztaty samorozwojowe z Young Championkami.

Projekt prowadziłam w dwóch szkołach podstawowych: w Nowej Górze i Maszewie Dużym.

  1. Początkowym Naszym zadaniem było zebranie Young championek, dziewczyn z klas 4. – 8. szkoły podstawowej, które uczestniczyłyby w zajęciach sportowych bazujących na metodzie football3 i warsztatach samorozwojowych. W powiecie płockim mamy 18 Young championek, które aktywnie biorą udział w zajęciach football3 jako mediatorki. Ponadto, dziewczyny biorą aktywny udział w organizacji sportowych eventów.
  2. Pierwsza faza projektu zakładała prowadzenie warsztatów w obydwu szkołach z Young championkami i nauczycielkami. Ponadto, jeden z warsztatów opierał się na zapoznaniu Young Championek i nauczycielek z metodą football3, która została wykorzystana do prowadzenia zajęć z uczestnikami projektu.

Bardzo zależało mi na prowadzeniu warsztatów z dziewczynami oraz z Paniami nauczycielkami, tak by mogły zrozumieć treści prezentacji  w prosty i ciekawy sposób. Dziś wiem,  że forma warsztatów i zabaw podczas nich była dobrym sposobem do przekazania wiedzy. Young championki wiele wyniosły z tych zajęć i efekty były widoczne po pierwszych zajęciach. Uważam, że dzięki warsztatom obie grupy zjednoczyły się oraz nauczyły się słuchać siebie nawzajem.”

Jeżeli chodzi o zajęciach z dziećmi. Na początku obie grupy dzieci nie były chętne do rozmów podczas mediacji, widoczna była nieśmiałość wśród nich. Jednak z czasem dzieci zaczęły być coraz bardziej odważne wśród Young championek i widać było, że czują się bardziej komfortowo na boisku i podczas mediacji. Bardzo zależało mi na otworzeniu dziewczynek, które uczestniczyły w zajęciach. Wiem, że dla nich trudno jest mówić na tle grupy, dlatego cieszył i cieszy nadal mnie każdy ich mały krok do przodu. Po kilku miesiącach uważam, że mediacje otworzyły dzieci i teraz widać efekty w szkole, na boisku. Dzieci są bardziej odważne i chętne do rozmów, nie boją się zadawać pytań i wyrażać swojego zdania. Zauważona została również poprawa komunikacji podczas gry na boisku, dzieci potrafią się dogadać na boisku i rozwiązać problem.”

Projekt zakończyły dwa turnieje: w szkole podstawowej w Nowej Górze i Maszewie Dużym. Young championki bardzo pomogły mi w przygotowaniu turnieju i jego dalszej koordynacji. Ponadto prowadziły strefę mediacji i strefę warsztatów (mających rozwinąć SUPERmoce uczestników). Podczas obydwu turniejów wspierali Nas zaproszeni goście z zewnątrz oraz dwie piłkarki: Aleksandra Posiewka z Górnika Łęcznej oraz Klaudia Łyzińska z Wisły Płock.

Uczestnicy byli bardzo zadowoleni z faktu, że mogli rozegrać mecze ze znakomitymi piłkarkami. Zauważyłam wiele uśmiechów na twarzach dzieci podczas meczów i w trakcie wykonywania zadań w strefie warsztatów. Cieszę się, że turnieje przyniosły dzieciom wiele radości i zabawy.

Finałem naszych działań było wsparcie zespołu young championek ogólnopolskie wydarzenie „Z football3 odkrywamy super moce dzieci”, które odbyło się 1 czerwca na stadionie Polsat Plus Arena w Gdańsku.

Magdalena Burczyńska

Najnowsze wpisy

Raport ewaluacyjny opracowany przez SportImpakt

Raport ewaluacyjny opracowany przez SportImpakt

Niniejszy raport stanowi opis badań ewaluacyjnych projektu „football3 wzmacnia pozycję dziewcząt i kobiet i promuje równość w sporcie” stowarzyszenia Trenuj Bycie Dobrym. Został on przygotowany na podstawie badań ewaluacyjnych, obejmujących obserwacje, warsztaty...

czytaj dalej
Wyniki konkursu „z football3 odkrywamy super MOCe dzieci”

Wyniki konkursu „z football3 odkrywamy super MOCe dzieci”

Gala football3 w szkole, dnia 16 lutego 2023, była również niesamowitą okazją, aby przedstawić 𝐖𝐲𝐧𝐢𝐤𝐢 𝐤𝐨𝐧𝐤𝐮𝐫𝐬𝐮 „𝐙 𝐟𝐨𝐨𝐭𝐛𝐚𝐥𝐥𝟑 𝐨𝐝𝐤𝐫𝐲𝐰𝐚𝐦𝐲 𝐬𝐮𝐩𝐞𝐫 𝐦𝐨𝐜𝐞 𝐝𝐳𝐢𝐞𝐜𝐢” skierowanego do nauczycielek/li edukacji wczesnoszkolnej oraz nauczycieli wspierających ich pracę. Podstawowe...

czytaj dalej
Gala football3 w szkole | Warszawa 2024

Gala football3 w szkole | Warszawa 2024

Dnia 16 lutego 2024, w adidas Brand Center, odbyła się Gala football3 w szkole" podczas której podsumowaliśmy działania projektowe projektu "football3 wzmacnia pozycję dziewcząt i kobiet i promuje równość w sporcie" Wzięło w niej udział 75 uczestników, byli wśród nich...

czytaj dalej