Liderzy Marcin i Łukasz promowali program podczas międzynardowego projektu #Gloknoco na uniwersytecie w Olomuncu

lut 13, 2020

W dniach 02 – 06 lutego 2020 r. wspólnie z Łukaszem Rakowskim uczestniczyliśmy  w międzynarodowym projekcie Gloknoco – Global Sport for Development and Peace Knowledge Collaborative zorganizowanym w Ołomuńcu (Czechy) dzięki dofinansowaniu z programu Erasmus + oraz współpracy z partnerami. W konferencji wzięli udział studenci z trzech europejskich uniwersytetów : Univerzita Palackého z Czech, Universität Paderborn z Niemiec oraz University of Brighton Anglii.

  Wraz z Łukaszem Rakowskim, liderem Fair Play Drużyny z Maszewa Dużego oraz przedstawicielami z organizacji Fotbal pro rozvoj,  mieliśmy możliwość , promowania i zaprezentowania idei Fair Play Programu oraz przedstawienie słuchaczom metody football3.


                05 lutego 2020,  w godzinach 8.30-10.00 poprowadziliśmy poranny panel, w którym omówiliśmy „Wpływ fair play programu na rozwój kompetencji społecznych oraz  metodologię prowadzenia zajęć koncepcją football3” . Część teoretyczna przeplatana była zabawami integracyjnymi. Zajęcia spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony uczestników. Natomiast wieczorem w godzinach 20.00 – 22.00 zaprezentowaliśmy studentom metodę football3 od strony praktycznej, gdzie uczestnicy szkolenia wzięli udział w turnieju Fair Play. Studenci mogli zobaczyć jak ta metoda zajęć piłki nożnej wygląda od strony organizacyjnej. Uczestnicy wcielali się różne funkcje – zawodników , mediatorów oraz koordynatorów turnieju.


                06 lutego 2020 mieliśmy przyjemność wziąć udział w panelu podsumowującym szkolenie (Word coffee). Studenci zostali podzieleni na kilka grup. W panelu brali udział wszyscy wykładowcy. Przez 2 godziny każda grupa miała możliwość rozmowy i dyskusji z każdym prowadzącym, na tematy omawiane na szkoleniu. Na rozmowę  z każdym wykładowcą , grupa miała 10 minut . Na zakończenie panelu,  prelegenci dodatkowo odpowiadali na pytania studentów odnoszące się do różnych kwestii poruszanych podczas całego projektu.


                Poza prowadzeniem zajęć o tematyce promującej Fair Play Program braliśmy udział
w wykładach i zajęciach praktycznych prowadzonych przez profesorów , wykładowców oraz uznane autorytety pracujących na uniwersytetach w różnych częściach świata oraz w różnych organizacjach oraz fundacjach. Podczas nich poruszanych było wiele istotnych tematów odnoszących się do wpływu sportu na społeczeństwo:

  1.  Wpływ sportu na rozwój pokoju na świecie.
  2.  Wpływ sportu na obniżenie poziomu przemocy i patologii w krajach III świata.
  3. Rozwój świadomości ekologicznej poprzez sport.
  4. Promowanie idei Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ poprzez sport.

Nasz udział w projekcie miał wiele bardzo istotnych aspektów. Oprócz możliwości promowania Fair Play Programu na arenie międzynarodowej mogliśmy również zaczerpnąć wielu istotnych informacji o globalnym wpływie sportu na rozwój różnych społecznych kompetencji. Poznać wielu ciekawych ludzi oraz autorytety zajmujące się wspomnianymi dziedzinami z różnych regionów Świata. Było to bardzo ciekawe doświadczenie i wyzwanie, tym bardziej , że cały projekt realizowany był w języku angielskim, co pomogło w jego doskonaleniu.


Marcin Sielczak

Najnowsze wpisy

#lekcje football3 – innowacje | Mrągowo 2022

#lekcje football3 – innowacje | Mrągowo 2022

w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika oraz Szkole Podstawowej nr 4 im. Generała Grota Roweckiego w Mrągowie zorganizowano 24 innowacyjne lekcje football3, które umożliwiają dziewczynkom i chłopcom równy dostęp do sportu i aktywności fizycznej Projekt...

czytaj dalej
innowacyjne #lekcje football3 | Gdańsk 2022

innowacyjne #lekcje football3 | Gdańsk 2022

w Szkole Podstawowej nr 89 im. Tadeusza Mazowieckiego w Gdańsku zorganizowano 72 lekcje football3, jako formę innowacji pedagogicznych, które umożliwiają dziewczynkom i chłopcom równy dostęp do sportu i aktywności fizycznej Lekcje football3 zostały zorganizowane przez...

czytaj dalej
#lekcje football3 | Nowa Góra 2022

#lekcje football3 | Nowa Góra 2022

w Szkole Podstawowej im. Zbigniewa Dłużniewskiego w Nowej Górze zorganizowano 17 innowacyjnych lekcji football3, które umożliwiają dziewczynkom i chłopcom równy dostęp do sportu i aktywności fizycznej Lekcje football3 zostały zorganizowane przez 3 nauczycielek...

czytaj dalej
FIFA Foundation

FIFA Foundation

football3 empower girls, women and Global Goals in Poland after COVID times Inequalities and exclusion of girls and women is one of the biggest problems of sport in Poland. The isolation and exclusion of women and girls is confirmed by statistics. In football, the...

czytaj dalej