Graliśmy dla dobra i pokoju

lip 15, 2022

24 marca 2022 r. Ukrainę pogrążyła wojna. W 100% jesteśmy przeciw wojnie! w 100% jesteśmy za pokojem! dlatego zdecydowaliśmy, że wszystkie turnieje football3 w tym roku będą naszą wspólną demonstracją na rzecz pokoju na Ukrainie i na świecie! Zjednoczyliśmy się z naszymi przyjaciółmi z Ukrainy

Tym razem energię #football3 wykorzystaliśmy na rzecz pokoju na Ukrainie, wspierania uchodźców ( szczególności tych najmłodszych) i realizacji działań, które umożliwiały integrację.). Umożliwiło naszym lokalnym społecznościom kreatywną współpracę i połączenie siły wielu lokalnych grup: szkół, organizacji pozarządowych, samorządów, wolontariuszy, dzieci: efekt był zdumiewający i budujący! To był piękny trening bycia dobrym

33 turnieje i akcje | 1952 dziewcząt | 1845 chłopców w tym 263 dzieci z Ukrainy wspieranych przez 300 wolontariuszy

Wszystkie turnieje football3 dla pokoju były poprzedzane i wzbogacane „akcjami dobra” na rzecz uchodźców. Zależało nam by turnieje miały dla organizatorów, uczestników i całej społeczności lokalnej wartość dodaną, za każdym razem to temat i cel akcji dobra był wybierany lokalnie. Prezentujemy kilka ciekawych przykładów zrealizowanych akcji dobra przy okazji rozgrywanych turniejów.

Konkurs plastyczny „Wojnie mówimy-NIE” i zbiórka artykułów

Szkoła Podstawowa im. Wandy Chotomskiej w Nowych Kucicach
W pierwszym etapie w Szkole została zorganizowana zbiórka artykułów spożywczych, chemicznych , środków czystości, środków dla dzieci , prześcieradeł. Akcja została przeprowadzona we współpracy z PCK Płońsk i Urzędem Gminy w Dzierzążni. W drugim etapie został zorganizowany konkurs prac plastycznych „Wojnie mówimy-NIE”

Słowniczki Polsko-Ukraińskie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Mieroszynie
Na kilka dni przed turniejem football3 dla pokoju, uczniowie postanowili przygotować dla wszystkich dzieci z Ukrainy uczących się w ZSP w Mieroszynie słowniczki polsko-ukraińskie. Wydrukowano obrazki i zakupiono małe zeszyciki, do których dzieci wspierane przez wolontariuszy wkleiły obrazki z podstawowymi słowami i życiowymi sytuacjami, które pomagają podczas każdego dnia. Każdy obrazek był opisany po polsku i ukraińsku. Dodatkowo, każdy słowniczek posiadał stronę tytułowa własnoręczne wykonana przez dzieci. Słowniczki zostały wręczone dzieciom z Ukrainy w dniu turnieju.

Koncert piosenek polsko-ukraińskich i warsztaty integracyjne

Szkoła Podstawowa im.Jana Pawła II w Jabłoni Kościelnej
Obecne, trudne czasy, czasy wojny u naszego sąsiada, to szczególny okres, w którym każdy z nas odczuwa potrzebę dzielenia się dobrem z innymi. W związku z tym społeczność szkoły odczuwa dumę, że do szkoły w Jabłoni Kościelnej zdecydowali się dołączyć uczniowie z Ukrainy. W ramach akcji dobra uczniowie klas 1-3 wraz z wychowawcami w ostatnich kilku dniach organizowali różne przedsięwzięcia mające na celu przybliżenie kultury naszego sąsiada- Ukrainy. Dzieci ubrane w barwy żółto- niebieskie poznawały ciekawostki, obyczaje, kulturę naszego wschodniego sąsiada. Odbył się także koncert utworów promujących przyjaźń Polsko-Ukraińską. Organizatorem wydarzenia był Lider Fair Play Programu z województwa podlaskiego Maciej Mikołajczyk oraz cała dyrekcja szkoły, nauczyciele wraz z uczniami Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jabłoni Kościelnej.

Warsztaty plastyczne, językowe oraz plakaty pt. „Sercem z Ukrainą”

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Żytniowie
Poprzez akcję dobra chcieliśmy pokazać, że każdy jest równy. Chcieliśmy aby dzieci z Ukrainy poczuły się włączone w naszą szkolną społeczność. Przygotowaliśmy i zrealizowaliśmy:

  • Warsztaty plastyczne „Tradycje wielkanocne w Polsce” w warsztatach wzięły udział dzieci z klasy drugiej oraz starsi. Warsztaty miały za zadanie pokazać nasze tradycje związane z Wielkanocą. Dzieciaki zdobiły pisanki oraz robiły stroiki świąteczne. W warsztatach wzięły udział również dzieci z Ukrainy, które dołączyły do klasy drugiej. Wykonane ozdoby zostały wykorzystane na kiermaszu wielkanocnym.
  • Warsztaty językowe Dzieci z klasy drugiej zrobiły przenośny słownik polsko-ukraiński, który miał pomóc w zaklimatyzowaniu sie dzieciaków z Ukrainy. Słownik powstał z pojedynczych kartek ze zwrotami i obrazkami zrobionymi przez uczniów.
  • Plakat „Sercem z Ukrainą” Klasa druga razem z wolontariuszem Piotrkiem Dwornikiem zrobili plakat tematyczny, który został powieszony na szkolnym korytarzu.

Wsparcia udzieliły: PSP Żytniów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Fair Play Akademia

Paczka i kartka dla uchodźców

Hufiec ZHP Mazowsze Płock im. Szarych Szeregów

  • Paczka dla uchodźcy – zadanie polegało na przygotowaniu paczki z zawartością, na którą zapotrzebowanie zgłaszają graniczne punkty recepcyjne. Wcześniej zebrane produkty z listy potrzebnych artykułów zuchy zapakowały w pudełka. Następnie opisały na pudełku co w paczce się znajduje (wraz z ilością) i opatrzyły dopiskiem: paczka dla Uchodźcy
  • Kartki – Gromady Zuchowe wykonały kartki, które zostaną umieszczone w apteczkach pierwszej pomocy i przekazane ukraińskim żołnierzom. Mamy nadzieję, że chociaż trochę umilają im one ten trudny czas.

Piłkarski słowniczek polsko-ukraiński, audiobook, zbiórka materiałów szkolnych

Szkoła Podstawowa im. Zbigniewa Dłużniewskiego w Nowej Górze
przeprowadziliśmy 3 akcje dobra

  • Akcja 1. prowadziliśmy  w naszej placówce zbiórkę materiałów szkolnych dla dzieci z Ukrainy , które uczą lub będą uczyć się w naszej szkole. W zbiórkę zaangażowali się wszyscy uczniowie naszej szkoły. Zbiórki prowadzone były w klasach, później artykuły przekazane zostały wolontariuszom, którzy posegregowali zebrane dary.
  • Akcja 2. Druga akcja polegała na nagraniu pierwszego audioboka, który będzie służył ukraińskim dzieciom do nauki języka polskiego, a dzieciom polskim, do słuchania lektury, pt. „Opowieść wigilijna”. Audiobook nagrali uczniowie i nauczyciele naszej placówki.
  • Akcja 3. Trzecia akcja dobra polegała na wspólnym stworzeniu przez polskie i ukraińskie dzieci polsko- ukraińskiego słownika- piłki, który ułatwi komunikację dzieciom z obydwu krajów. Słownik zawiera podstawowe zwroty grzecznościowe, wyrazy o różnej tematyce. Słownik piłka został zawieszony naprzeciwko drzwi wejściowych do szkoły .

Integracyjne zajęcia sportowe oraz zbiórka pieniędzy

Szkoła Podstawowa nr 2 im. rtm. W. Pileckiego w Olsztynku

Akcję Dobra realizowaliśmy w cztery kolejne piątki od 22 kwietnia do 13 maja. Zajęcia sportowe organizowane dla dzieci z Ukrainy wsparł swoją obecnością klub sportowy Perły Olsztynek. Wraz z zajęciami sportowymi prowadziliśmy zbiórkę pieniędzy dla potrzebującej rodziny z Ukrainy, która w kwietniu sprowadziła się do naszej szkoły – uczeń i przedszkolak chodzą do naszej szkoły. Zbiórkę zakończyliśmy podczas turnieju 3 czerwca. Każdy, kto dołożył się do zbiórki otrzymywał zaprojektowaną i przygotowaną przez nas naklejkę „Fairplay program Olsztynek #StandWithUkraine”. Podczas Akcji 6 maja Roman z Ukrainy otrzymał od nas nowy strój sportowy i rękawice, z których bardzo się ucieszył. Na Akcje Dobra przychodzili zarówno dorośli jak i dzieci (najmłodszy miał 4 lata). Atmosfera pełna wsparcia, braku oceniania się, ducha sportu i bycia fairplay skutkuje tym, iż grupa uczestników, mimo zakończenia Akcji, do tej pory spotyka się co piątek by razem zagrać w piłkę.

Zbiórka darów i słodkie wypieki

Szkoła Podstawowa w Darzlubiu

  • Pierwszą akcją była zbiórka darów rzeczowych ( żywność, art. przemysłowe i higieniczne, sanitarne, zabawki) zainicjowana przez klasy 2 biorące udział w w projekcie i angażujące wszystkie klasy w szkole. Następnie nastąpiło przekazanie darów do magazynu dobra w MOKSIR Puck dla ponad 500 uchodźców z Ukrainy którzy przebywają w mieście Puck.
  • Akcja Słodki Dzień dla Ukrainy – polegała na zaangażowaniu rodziców i dzieci w klasach drugich, dzięki temu można było zorganizować przy pomocy uczniów starszych klas sprzedaż wypieków, a zebrane środki finansowe zostały wpłacone na konto Polskiej Akcji Humanitarnej – SOS dla Ukrainy. Finałem był : TURNIEJ FOOTBALL3 dla Pokoju z klasami drugimi. Podczas turnieju najpierw przygotowane zostały przez drużyny flagi Polski i Ukrainy, a następnie rozegrano turniej z 7 zespołami.

Karki dla dzieci z Ukrainy

Szkoła Podstawowa w Ossolinie
Działania wojenne na terytorium Ukrainy spowodowały, że całe rodziny są w niebezpieczeństwie, przenoszą się wraz z dziećmi do metra i schronów, wyjeżdżają z kraju. Przerażeni rodzice starają się wyjechać z terenów ogarniętych wojną lub ukryć – potrzeby są ogromne i cały czas rosną. Nasze dzieci wspólnie z rodzicami pomagają zebrać najbardziej potrzebne rzeczy, aby ofiarować pomoc. Na zajęciach dzieci wykonały piękne karteczki dla Dzieci z Ukrainy. Wsparcia udzielili również pani Dyrektor i 2 firmy prywatne

Projekt football3 empower girls, female and Global Goals in Poland jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu UEFA Foundation  oraz dofinansowany z Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich – priorytet PROO1B, zarządzanemu przez Narodowy Instytut Wolności- Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Najnowsze wpisy

#lekcje football3 – innowacje | Mrągowo 2022

#lekcje football3 – innowacje | Mrągowo 2022

w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika oraz Szkole Podstawowej nr 4 im. Generała Grota Roweckiego w Mrągowie zorganizowano 24 innowacyjne lekcje football3, które umożliwiają dziewczynkom i chłopcom równy dostęp do sportu i aktywności fizycznej Projekt...

czytaj dalej
innowacyjne #lekcje football3 | Gdańsk 2022

innowacyjne #lekcje football3 | Gdańsk 2022

w Szkole Podstawowej nr 89 im. Tadeusza Mazowieckiego w Gdańsku zorganizowano 72 lekcje football3, jako formę innowacji pedagogicznych, które umożliwiają dziewczynkom i chłopcom równy dostęp do sportu i aktywności fizycznej Lekcje football3 zostały zorganizowane przez...

czytaj dalej
#lekcje football3 | Nowa Góra 2022

#lekcje football3 | Nowa Góra 2022

w Szkole Podstawowej im. Zbigniewa Dłużniewskiego w Nowej Górze zorganizowano 17 innowacyjnych lekcji football3, które umożliwiają dziewczynkom i chłopcom równy dostęp do sportu i aktywności fizycznej Lekcje football3 zostały zorganizowane przez 3 nauczycielek...

czytaj dalej
FIFA Foundation

FIFA Foundation

football3 empower girls, women and Global Goals in Poland after COVID times Inequalities and exclusion of girls and women is one of the biggest problems of sport in Poland. The isolation and exclusion of women and girls is confirmed by statistics. In football, the...

czytaj dalej