Graliśmy dla dobra i pokoju

lip 15, 2022

24 marca 2022 r. Ukrainę pogrążyła wojna. W 100% jesteśmy przeciw wojnie! w 100% jesteśmy za pokojem! dlatego zdecydowaliśmy, że wszystkie turnieje football3 w tym roku będą naszą wspólną demonstracją na rzecz pokoju na Ukrainie i na świecie! Zjednoczyliśmy się z naszymi przyjaciółmi z Ukrainy

Tym razem energię #football3 wykorzystaliśmy na rzecz pokoju na Ukrainie, wspierania uchodźców ( szczególności tych najmłodszych) i realizacji działań, które umożliwiały integrację.). Umożliwiło naszym lokalnym społecznościom kreatywną współpracę i połączenie siły wielu lokalnych grup: szkół, organizacji pozarządowych, samorządów, wolontariuszy, dzieci: efekt był zdumiewający i budujący! To był piękny trening bycia dobrym

33 turnieje i akcje | 1952 dziewcząt | 1845 chłopców w tym 263 dzieci z Ukrainy wspieranych przez 300 wolontariuszy

Wszystkie turnieje football3 dla pokoju były poprzedzane i wzbogacane „akcjami dobra” na rzecz uchodźców. Zależało nam by turnieje miały dla organizatorów, uczestników i całej społeczności lokalnej wartość dodaną, za każdym razem to temat i cel akcji dobra był wybierany lokalnie. Prezentujemy kilka ciekawych przykładów zrealizowanych akcji dobra przy okazji rozgrywanych turniejów.

Konkurs plastyczny „Wojnie mówimy-NIE” i zbiórka artykułów

Szkoła Podstawowa im. Wandy Chotomskiej w Nowych Kucicach
W pierwszym etapie w Szkole została zorganizowana zbiórka artykułów spożywczych, chemicznych , środków czystości, środków dla dzieci , prześcieradeł. Akcja została przeprowadzona we współpracy z PCK Płońsk i Urzędem Gminy w Dzierzążni. W drugim etapie został zorganizowany konkurs prac plastycznych „Wojnie mówimy-NIE”

Słowniczki Polsko-Ukraińskie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Mieroszynie
Na kilka dni przed turniejem football3 dla pokoju, uczniowie postanowili przygotować dla wszystkich dzieci z Ukrainy uczących się w ZSP w Mieroszynie słowniczki polsko-ukraińskie. Wydrukowano obrazki i zakupiono małe zeszyciki, do których dzieci wspierane przez wolontariuszy wkleiły obrazki z podstawowymi słowami i życiowymi sytuacjami, które pomagają podczas każdego dnia. Każdy obrazek był opisany po polsku i ukraińsku. Dodatkowo, każdy słowniczek posiadał stronę tytułowa własnoręczne wykonana przez dzieci. Słowniczki zostały wręczone dzieciom z Ukrainy w dniu turnieju.

Koncert piosenek polsko-ukraińskich i warsztaty integracyjne

Szkoła Podstawowa im.Jana Pawła II w Jabłoni Kościelnej
Obecne, trudne czasy, czasy wojny u naszego sąsiada, to szczególny okres, w którym każdy z nas odczuwa potrzebę dzielenia się dobrem z innymi. W związku z tym społeczność szkoły odczuwa dumę, że do szkoły w Jabłoni Kościelnej zdecydowali się dołączyć uczniowie z Ukrainy. W ramach akcji dobra uczniowie klas 1-3 wraz z wychowawcami w ostatnich kilku dniach organizowali różne przedsięwzięcia mające na celu przybliżenie kultury naszego sąsiada- Ukrainy. Dzieci ubrane w barwy żółto- niebieskie poznawały ciekawostki, obyczaje, kulturę naszego wschodniego sąsiada. Odbył się także koncert utworów promujących przyjaźń Polsko-Ukraińską. Organizatorem wydarzenia był Lider Fair Play Programu z województwa podlaskiego Maciej Mikołajczyk oraz cała dyrekcja szkoły, nauczyciele wraz z uczniami Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jabłoni Kościelnej.

Warsztaty plastyczne, językowe oraz plakaty pt. „Sercem z Ukrainą”

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Żytniowie
Poprzez akcję dobra chcieliśmy pokazać, że każdy jest równy. Chcieliśmy aby dzieci z Ukrainy poczuły się włączone w naszą szkolną społeczność. Przygotowaliśmy i zrealizowaliśmy:

 • Warsztaty plastyczne „Tradycje wielkanocne w Polsce” w warsztatach wzięły udział dzieci z klasy drugiej oraz starsi. Warsztaty miały za zadanie pokazać nasze tradycje związane z Wielkanocą. Dzieciaki zdobiły pisanki oraz robiły stroiki świąteczne. W warsztatach wzięły udział również dzieci z Ukrainy, które dołączyły do klasy drugiej. Wykonane ozdoby zostały wykorzystane na kiermaszu wielkanocnym.
 • Warsztaty językowe Dzieci z klasy drugiej zrobiły przenośny słownik polsko-ukraiński, który miał pomóc w zaklimatyzowaniu sie dzieciaków z Ukrainy. Słownik powstał z pojedynczych kartek ze zwrotami i obrazkami zrobionymi przez uczniów.
 • Plakat „Sercem z Ukrainą” Klasa druga razem z wolontariuszem Piotrkiem Dwornikiem zrobili plakat tematyczny, który został powieszony na szkolnym korytarzu.

Wsparcia udzieliły: PSP Żytniów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Fair Play Akademia

Paczka i kartka dla uchodźców

Hufiec ZHP Mazowsze Płock im. Szarych Szeregów

 • Paczka dla uchodźcy – zadanie polegało na przygotowaniu paczki z zawartością, na którą zapotrzebowanie zgłaszają graniczne punkty recepcyjne. Wcześniej zebrane produkty z listy potrzebnych artykułów zuchy zapakowały w pudełka. Następnie opisały na pudełku co w paczce się znajduje (wraz z ilością) i opatrzyły dopiskiem: paczka dla Uchodźcy
 • Kartki – Gromady Zuchowe wykonały kartki, które zostaną umieszczone w apteczkach pierwszej pomocy i przekazane ukraińskim żołnierzom. Mamy nadzieję, że chociaż trochę umilają im one ten trudny czas.

Piłkarski słowniczek polsko-ukraiński, audiobook, zbiórka materiałów szkolnych

Szkoła Podstawowa im. Zbigniewa Dłużniewskiego w Nowej Górze
przeprowadziliśmy 3 akcje dobra

 • Akcja 1. prowadziliśmy  w naszej placówce zbiórkę materiałów szkolnych dla dzieci z Ukrainy , które uczą lub będą uczyć się w naszej szkole. W zbiórkę zaangażowali się wszyscy uczniowie naszej szkoły. Zbiórki prowadzone były w klasach, później artykuły przekazane zostały wolontariuszom, którzy posegregowali zebrane dary.
 • Akcja 2. Druga akcja polegała na nagraniu pierwszego audioboka, który będzie służył ukraińskim dzieciom do nauki języka polskiego, a dzieciom polskim, do słuchania lektury, pt. „Opowieść wigilijna”. Audiobook nagrali uczniowie i nauczyciele naszej placówki.
 • Akcja 3. Trzecia akcja dobra polegała na wspólnym stworzeniu przez polskie i ukraińskie dzieci polsko- ukraińskiego słownika- piłki, który ułatwi komunikację dzieciom z obydwu krajów. Słownik zawiera podstawowe zwroty grzecznościowe, wyrazy o różnej tematyce. Słownik piłka został zawieszony naprzeciwko drzwi wejściowych do szkoły .

Integracyjne zajęcia sportowe oraz zbiórka pieniędzy

Szkoła Podstawowa nr 2 im. rtm. W. Pileckiego w Olsztynku

Akcję Dobra realizowaliśmy w cztery kolejne piątki od 22 kwietnia do 13 maja. Zajęcia sportowe organizowane dla dzieci z Ukrainy wsparł swoją obecnością klub sportowy Perły Olsztynek. Wraz z zajęciami sportowymi prowadziliśmy zbiórkę pieniędzy dla potrzebującej rodziny z Ukrainy, która w kwietniu sprowadziła się do naszej szkoły – uczeń i przedszkolak chodzą do naszej szkoły. Zbiórkę zakończyliśmy podczas turnieju 3 czerwca. Każdy, kto dołożył się do zbiórki otrzymywał zaprojektowaną i przygotowaną przez nas naklejkę „Fairplay program Olsztynek #StandWithUkraine”. Podczas Akcji 6 maja Roman z Ukrainy otrzymał od nas nowy strój sportowy i rękawice, z których bardzo się ucieszył. Na Akcje Dobra przychodzili zarówno dorośli jak i dzieci (najmłodszy miał 4 lata). Atmosfera pełna wsparcia, braku oceniania się, ducha sportu i bycia fairplay skutkuje tym, iż grupa uczestników, mimo zakończenia Akcji, do tej pory spotyka się co piątek by razem zagrać w piłkę.

Zbiórka darów i słodkie wypieki

Szkoła Podstawowa w Darzlubiu

 • Pierwszą akcją była zbiórka darów rzeczowych ( żywność, art. przemysłowe i higieniczne, sanitarne, zabawki) zainicjowana przez klasy 2 biorące udział w w projekcie i angażujące wszystkie klasy w szkole. Następnie nastąpiło przekazanie darów do magazynu dobra w MOKSIR Puck dla ponad 500 uchodźców z Ukrainy którzy przebywają w mieście Puck.
 • Akcja Słodki Dzień dla Ukrainy – polegała na zaangażowaniu rodziców i dzieci w klasach drugich, dzięki temu można było zorganizować przy pomocy uczniów starszych klas sprzedaż wypieków, a zebrane środki finansowe zostały wpłacone na konto Polskiej Akcji Humanitarnej – SOS dla Ukrainy. Finałem był : TURNIEJ FOOTBALL3 dla Pokoju z klasami drugimi. Podczas turnieju najpierw przygotowane zostały przez drużyny flagi Polski i Ukrainy, a następnie rozegrano turniej z 7 zespołami.

Karki dla dzieci z Ukrainy

Szkoła Podstawowa w Ossolinie
Działania wojenne na terytorium Ukrainy spowodowały, że całe rodziny są w niebezpieczeństwie, przenoszą się wraz z dziećmi do metra i schronów, wyjeżdżają z kraju. Przerażeni rodzice starają się wyjechać z terenów ogarniętych wojną lub ukryć – potrzeby są ogromne i cały czas rosną. Nasze dzieci wspólnie z rodzicami pomagają zebrać najbardziej potrzebne rzeczy, aby ofiarować pomoc. Na zajęciach dzieci wykonały piękne karteczki dla Dzieci z Ukrainy. Wsparcia udzielili również pani Dyrektor i 2 firmy prywatne

Projekt football3 empower girls, female and Global Goals in Poland jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu UEFA Foundation oraz dofinansowany z Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich – priorytet PROO1B, zarządzanemu przez Narodowy Instytut Wolności- Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Najnowsze wpisy

Wprowadzenie do football3 w szkole

Wprowadzenie do football3 w szkole

Prezentacja pt. wprowadzenie do football3 w szkole ma na celu zapoznanie nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej z metodą football3, którą mogą wdrażać podczas swojej codziennej pracy. football3 to metoda społeczno-sportowa, wiążąca się z nauką kompetencji społecznych...

czytaj dalej
Leadership Sport Youth Camp, Pljevla, Czarnogóra

Leadership Sport Youth Camp, Pljevla, Czarnogóra

W tegoroczne wakacje młodzi liderzy z naszej organizacji, mieli możliwość uczestnictwa w wymianie młodzieżowej - “Leadership Sport Youth Camp”, w którym wzięli również młodzi liderzy z Czech, Węgier, Czarnogóry, Macedonii, Bośni i Hercegowiny. Wydarzenie miało na celu...

czytaj dalej
Festival23 – Sydney, Australia

Festival23 – Sydney, Australia

Jest nam niezmiernie miło, że młoda liderka naszego stowarzyszenia i zarazem championka projektu adidas Breaking Barriers – Magdalena Burczyńska miała możliwość uczestnictwa w wydarzeniu Festival23, który odbywał się w ramach Mistrzostw Świata w Piłkę Nożną Kobiet,...

czytaj dalej