Według Europejskiego Instytutu ds. Równości Kobiet i Mężczyzn, Polska zajmuje 24 miejsce w EU po względem wartości wskaźnika równouprawnienia. Z danych wynika, że reprezentacja kobiet w parlamencie wynosi 28%, a w zarządach największych spółek giełdowych wynosi 23%. Pozycja kobiet w sporcie jest jeszcze gorsza zarówno w Europie jak i w Polsce. Kobiety stanowią zaledwie 9% składu w Europejskich Komitetach Olimpijskich, a trenerki kadr podczas 4 ostatnich Olimpiad stanowiły jedynie 10% (Dane: Eurobarometr, Gender in Sport 2017). Nierówności i wykluczenie dziewcząt i kobiet to jedne z największych problemów sportu w Polsce. Izolację i wykluczenie kobiet i dziewcząt potwierdzają statystyki.
W najpopularniejszej dyscyplinie sportu, piłce nożnej mamy 1 125 159 zarejestrowanych zawodników (w każdym wieku), z czego tylko (2,7% – 40 695) to kobiety. Trenerki w tej dyscyplinie sportu to zaledwie 3% wszystkich trenerów. (Dane: Badania kultura fizyczna GUS w 2017 r.)
Uważamy, że jest to problem społeczny– szczególnie dla organizacji obywatelskich aktywnych w dziedzinie sportu. Chcemy to zmienić: wzmocnić pozycję kobiet, wdrażając w szkołach i wśród nauczycielek nauczania wczesnoszkolnego metodę football3, która uczy szacunku i równości w czasie wspólnej gry chłopców i dziewczynek; organizować publiczne wydarzenia, debaty i opracowywać modele lokalnej współpracy dot. równego dostępu do sportu i aktywności fizycznej dla dziewcząt i chłopców (od najmłodszych lat) oraz tworzyć materiały edukacyjne. Chcemy wykorzystać nasze doświadczenie i podjąć obywatelską interwencję inicjowaną przez obywateli zrzeszonych w 3 organizacjach pozarządowych w ścisłej współpracy z lokalnymi samorządami, szkołami oraz rodzicami reprezentującymi 3 różnorodne obszary: wiejski (Staroźreby-Nowa Góra), miejski (Mrągowo) i metropolitalny (Gdańsk). Mamy nadzieję, że wypracowane przez nas rozwiązania zaowocują upowszechnieniem na terenach wiejskich, małych miast i miast metropolitalnych w skali całej Polski
football3 to autorski program gry w piłkę nożną, popularyzujący równy dostęp do aktywności fizycznej dziewcząt i chłopców (drużynę ZAWSZE tworzą dziewczynki i chłopcy). Metoda wykorzystywana jest obecnie przez 127 organizacji w 83 krajach całego świata, rozwija kompetencje społeczne uczestników: szacunek do innych, empatię, współpracę w grupie oraz równości w trakcie wspólnej gry chłopców i dziewczynek. Stowarzyszenie Trenuj Bycie Dobrym jest jedyną polską organizacją propagującą metodę w Polsce.
Podstawowe zasady football3:
- Gra dzieli się na 3 części:
– (Pierwsza) strefa dialogu: rozmowa obu drużyn prowadzona przez mediatora*, wybór zasad Fair Play, ustalenie wspólnych zasad meczowych, wybór celebracji
– (Druga) mecz: obie drużyny uczestniczą w meczu rozgrywanym wedle ustalonych wcześniej zasad, mediatorzy są obserwatorami. Na zakończenie obydwa się wspólna celebracja (wybrana zabawa, „cieszynka”)
– (Trzecia) strefa dialogu: rozmowa prowadzona przez mediatora, wspólne podsumowanie meczu, przyznanie punktów Fair Play od Drużyn, przyznanie punktów Fair Play od mediatora - Gra toczy się bez sędziego, są mediatorzy
- Każda drużyna jest złożona z 2 chłopców i 2 dziewcząt (2 rezerwowych = dziewczynka i chłopiec). Poziom sprawności nie ma znaczenia, może grac każdy.
- Gra odbywa się na małej przestrzeni (10mx15m), na małe bramki (200 cm x 85 cm)
- Mecze trwają od 10 do 20 minut.
- Postawa Fair Play jest dodatkowo punktowana. Punkty Fair Play od drużyn, każda drużyna może przyznać drużynie przeciwnej po 1 punkcie Fair Play, z koniecznością uzasadnienia i mediatorów Mediator/bądź mediatorzy mogą przyznać każdej drużynie od 0-2 punktów Fair Play za zachowanie na boisku. Łącznie za zwycięstwo w grze i wzorową postawę Fair Play (trzymanie się ustalonych wspólnie zasad) drużyna może otrzymać 6 pkt.
*kim jest mediator? Zastępuje sędziego, ale nie pełni jego roli. Sędziami są zawodnicy. W czasie turnieju rolę mediatorów pełnić będą wolontariusze sportowi i nauczycielki nauczania wczesnoszkolnego. Mediatorzy będą odpowiedzialni za prowadzenie przed i pomeczowych dyskusji, jak również za nadzór nad meczem)
Naszymi partnerami są:
Urząd Miejski w Mrągowie
Szkoła Podstawowa nr 4 im. Gen. Stefana „Grota” Roweckiego w Mrągowie –
Urząd Miejski w Gdańsku
Szkoła Podstawowa nr 89 im. Tadeusza Mazowieckiego w Gdańsku
Urząd Gminy Staroźreby
Szkoła Podstawowa im. Zbigniewa Dłużniewskiego w Nowej Górze
Projekt „football3 wzmacnia pozycję dziewcząt i kobiet oraz promuje równość w sporcie” jest realizowany w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.”