Fair Play Global Goals Festival – Rudniki 2020

wrz 28, 2020

W ramach realizacji zadania 3-ciego w Fair Play Programu 2019/2020, drużyna wolontariuszy Fair Play z Rudnik zorganizowała turniej piłki nożnej, rozgrywany metodą football 3, połączony z promocją Celów Zrównoważonego Rozwoju. Wydarzenie nosiło nazwę Fair Play Global Goals Festivial – Rudniki 2020 został rozegrany 27 września 2020 roku w sali gimnastycznej Publicznej  Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Wajdy w Rudnikach.


Młodzi piłkarze mogli poczuć się jak prawdziwe gwiazdy futbolu, każda akcja zakończona bramką nagradzana była brawami. Kibice stanęli na wysokości zadania, wspaniale przygotowując się do wspierania swoich drużyn. Doping niósł się po sali od pierwszych do ostatnich minut gry na parkiecie.Uczestnikami festiwalu byli uczniowie z oddziałów nauczania wczesnoszkolnego (klasy I-III) oraz dzieci z Domu Dziecka w Sowczycach, dla których skierowana była pomoc w trakcjie realizacji zadania 2-giego. W sumie, w Fair Play Global Goals Festivalu – Rudniki 2020 wzięło udział 97 osób, włącznie z zawodnikami, kibicami i rodzicami.W organizacji Fair Play Global Goals Festivalu – Rudniki 2020 czynnie brało udział 11 młodych wolontariuszy- 4 dziewczęta i 7 chłopców. Do ich obowiązków należało wiele zadań podzielonych na 3 kategorie. Zadania do wykonania przed organizacją festiwalu: organizacja biura zawodów; sporządzenie listy uczestników imprezy; podział na zespoły mediatorów ; przygotowanie do bezpiecznej realizacji zadania i przestrzeganie zasad bhp odnośnie procedur COVID -19.


Zadania podczas festiwalu football 3: realizacja zdjęć i filmu do raportu końcowego imprezy; prowadzenie stref dialogu i tablicy wyników; pomoc dzieciom i nauczycielom przy prawidłowej kolejności gier; przygotowanie stanowiska do tworzenia prac plastycznych oraz wybór jednego wolontariusza jako członka jury, oceniającego prace.


Zadaniami wolontariuszy po zakończeniu Fair Play Global Goals Festivalu – Rudniki 2020 były: porządkowanie sali gimnastycznej; tworzenie galerii prac plastycznych, wykonanych przez dzieci; wybór zdjęć, tworzenie szkicu relacji oraz montowanie materiału wideo do raportu końcowego, podsumowującego wydarzenie.Realizację Fair Play Global Goals Festivalu  – Rudniki 2020 wsparło wielu partnerów, którzy chętnie włączyli się w pomoc przy organizacji wydarzenia. Gmina Rudniki, która odpowiedzialna była za wsparcie wizerunkowe wydarzenia oraz promocję medialną. Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Rudnikach, który zapewnił wsparcie rzeczowe dla uczestników festiwalu, w postaci dyplomów i gadżetów. Publiczna  Szkoła Podstawowa im. Andrzeja Wajdy w Rudnikach, która udostępniła salę gimnastyczną, nagłośnienie oraz tablice wystawiennicze na potrzeby organizacji festiwalu. Zastępca dyrektora placówki- pani Anita Borek dokonała oficjalnej ceremonii otwarcia imprezy. Ludowy Klub Sportowy Żytniów, którego przedstawiciele pomagali przy prowadzeniu konkursów dodatkowych – „Mistrz żonglerki” oraz „rzuty karne”. Sekretarz klubu – pan Grzegorz Dwornik brał także udział w uroczystym rozpoczęciu festiwalu. Panie Maria Bejm i Anna Krzak-  wychowawczynie uczniów z oddziału nauczania wczesnoszkolnego, odpowiedzialne były za pomoc przy realizacji zadań, związanych z promocją Global Goals, były odpowiedzialne za opiekę nad dziećmi podczas turnieju oraz tworzyły jury konkursowe, przy ocenie prac plastycznych, wykonanych przez dzieci. Fair Play Global Goals Festival – Rudniki 2020 wsparł również profesjonalny ratownik medyczny, który odpowiadał  za opiekę medyczną uczestników turnieju.Fair Play Global Goals Festival, organizowany przez wolontariuszy Fair Play Drużyny z Rudnik miał również aspekt promocji Global Goals. Uczestnicy festiwalu promowali  wszystkie Cele Zrównoważonego Rozwoju.  Uczestnicy wybierali sobie jeden celów, a jeśli nie mogli się zdecydować losowali Cel który przedstawiali poprzez swoją pracę plastyczną.


Fair Play Drużyna z Rudniki zorganizowała  również test wiedzy o Global Goals, aby dzieci mogły wykazać się wiedzą na ten temat, ale także zdobyć nowe informacje. Przez całość festiwalu zauważalny był również cel RÓWNOŚĆ PŁCI nie tylko na boisku, ale także podczas konkurencji przygotowanych przez wolontariuszy. W konkurencjach dodatkowych wyłoniono Mistrza i Mistrzynię Żonglerki oraz Króla i Królową pola karnego w rzutach karnych.


Oto komentarz liderki Fair Play Drużyny z Rudnik, Katarzyny Pawlaczyk:

33 uczestników klas 1-3 , dziewczyna w każdej drużynie.  Łącznie rywalizowało 14 drużyn.  Obecni również byli nasi nowi koledzy z Domu Dziecka i wzięli udział w rozgrywkach i wszystkich przygotowanych atrakcjach takich jak konkurs plastyczny, test wiedzy o Global Goals oraz konkursach  żonglerki i rzutów karnych .


Materiał zrealizowany w ramach projektu „Fair Play Program = Akademia + Drużyny + Grywalizacja + Forum + Badania” realizowanego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 r. koordynowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i wsparciu FIFA Foundation 

Najnowsze wpisy

Leadership Sport Youth Camp, Pljevla, Czarnogóra

Leadership Sport Youth Camp, Pljevla, Czarnogóra

W tegoroczne wakacje młodzi liderzy z naszej organizacji, mieli możliwość uczestnictwa w wymianie młodzieżowej - “Leadership Sport Youth Camp”, w którym wzięli również młodzi liderzy z Czech, Węgier, Czarnogóry, Macedonii, Bośni i Hercegowiny. Wydarzenie miało na celu...

czytaj dalej
Festival23 – Sydney, Australia

Festival23 – Sydney, Australia

Jest nam niezmiernie miło, że młoda liderka naszego stowarzyszenia i zarazem championka projektu adidas Breaking Barriers – Magdalena Burczyńska miała możliwość uczestnictwa w wydarzeniu Festival23, który odbywał się w ramach Mistrzostw Świata w Piłkę Nożną Kobiet,...

czytaj dalej
Pathway for women – sport is equal – Kinga Matusiak

Pathway for women – sport is equal – Kinga Matusiak

W projekcie championek adidas Breaking Barriers – „Pathway for women – sport is equal” organizowałam zajęcia edukacyjno-sportowe z dziećmi, podczas których przekazywałam im wiedzę na temat równości i szacunku w sporcie. Ponadto organizowałam warsztaty dotyczące...

czytaj dalej