Fair Play Global Goals Festival – Rudniki 2020

wrz 28, 2020

W ramach realizacji zadania 3-ciego w Fair Play Programu 2019/2020, drużyna wolontariuszy Fair Play z Rudnik zorganizowała turniej piłki nożnej, rozgrywany metodą football 3, połączony z promocją Celów Zrównoważonego Rozwoju. Wydarzenie nosiło nazwę Fair Play Global Goals Festivial – Rudniki 2020 został rozegrany 27 września 2020 roku w sali gimnastycznej Publicznej  Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Wajdy w Rudnikach.


Młodzi piłkarze mogli poczuć się jak prawdziwe gwiazdy futbolu, każda akcja zakończona bramką nagradzana była brawami. Kibice stanęli na wysokości zadania, wspaniale przygotowując się do wspierania swoich drużyn. Doping niósł się po sali od pierwszych do ostatnich minut gry na parkiecie.Uczestnikami festiwalu byli uczniowie z oddziałów nauczania wczesnoszkolnego (klasy I-III) oraz dzieci z Domu Dziecka w Sowczycach, dla których skierowana była pomoc w trakcjie realizacji zadania 2-giego. W sumie, w Fair Play Global Goals Festivalu – Rudniki 2020 wzięło udział 97 osób, włącznie z zawodnikami, kibicami i rodzicami.W organizacji Fair Play Global Goals Festivalu – Rudniki 2020 czynnie brało udział 11 młodych wolontariuszy- 4 dziewczęta i 7 chłopców. Do ich obowiązków należało wiele zadań podzielonych na 3 kategorie. Zadania do wykonania przed organizacją festiwalu: organizacja biura zawodów; sporządzenie listy uczestników imprezy; podział na zespoły mediatorów ; przygotowanie do bezpiecznej realizacji zadania i przestrzeganie zasad bhp odnośnie procedur COVID -19.


Zadania podczas festiwalu football 3: realizacja zdjęć i filmu do raportu końcowego imprezy; prowadzenie stref dialogu i tablicy wyników; pomoc dzieciom i nauczycielom przy prawidłowej kolejności gier; przygotowanie stanowiska do tworzenia prac plastycznych oraz wybór jednego wolontariusza jako członka jury, oceniającego prace.


Zadaniami wolontariuszy po zakończeniu Fair Play Global Goals Festivalu – Rudniki 2020 były: porządkowanie sali gimnastycznej; tworzenie galerii prac plastycznych, wykonanych przez dzieci; wybór zdjęć, tworzenie szkicu relacji oraz montowanie materiału wideo do raportu końcowego, podsumowującego wydarzenie.Realizację Fair Play Global Goals Festivalu  – Rudniki 2020 wsparło wielu partnerów, którzy chętnie włączyli się w pomoc przy organizacji wydarzenia. Gmina Rudniki, która odpowiedzialna była za wsparcie wizerunkowe wydarzenia oraz promocję medialną. Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Rudnikach, który zapewnił wsparcie rzeczowe dla uczestników festiwalu, w postaci dyplomów i gadżetów. Publiczna  Szkoła Podstawowa im. Andrzeja Wajdy w Rudnikach, która udostępniła salę gimnastyczną, nagłośnienie oraz tablice wystawiennicze na potrzeby organizacji festiwalu. Zastępca dyrektora placówki- pani Anita Borek dokonała oficjalnej ceremonii otwarcia imprezy. Ludowy Klub Sportowy Żytniów, którego przedstawiciele pomagali przy prowadzeniu konkursów dodatkowych – „Mistrz żonglerki” oraz „rzuty karne”. Sekretarz klubu – pan Grzegorz Dwornik brał także udział w uroczystym rozpoczęciu festiwalu. Panie Maria Bejm i Anna Krzak-  wychowawczynie uczniów z oddziału nauczania wczesnoszkolnego, odpowiedzialne były za pomoc przy realizacji zadań, związanych z promocją Global Goals, były odpowiedzialne za opiekę nad dziećmi podczas turnieju oraz tworzyły jury konkursowe, przy ocenie prac plastycznych, wykonanych przez dzieci. Fair Play Global Goals Festival – Rudniki 2020 wsparł również profesjonalny ratownik medyczny, który odpowiadał  za opiekę medyczną uczestników turnieju.Fair Play Global Goals Festival, organizowany przez wolontariuszy Fair Play Drużyny z Rudnik miał również aspekt promocji Global Goals. Uczestnicy festiwalu promowali  wszystkie Cele Zrównoważonego Rozwoju.  Uczestnicy wybierali sobie jeden celów, a jeśli nie mogli się zdecydować losowali Cel który przedstawiali poprzez swoją pracę plastyczną.


Fair Play Drużyna z Rudniki zorganizowała  również test wiedzy o Global Goals, aby dzieci mogły wykazać się wiedzą na ten temat, ale także zdobyć nowe informacje. Przez całość festiwalu zauważalny był również cel RÓWNOŚĆ PŁCI nie tylko na boisku, ale także podczas konkurencji przygotowanych przez wolontariuszy. W konkurencjach dodatkowych wyłoniono Mistrza i Mistrzynię Żonglerki oraz Króla i Królową pola karnego w rzutach karnych.


Oto komentarz liderki Fair Play Drużyny z Rudnik, Katarzyny Pawlaczyk:

33 uczestników klas 1-3 , dziewczyna w każdej drużynie.  Łącznie rywalizowało 14 drużyn.  Obecni również byli nasi nowi koledzy z Domu Dziecka i wzięli udział w rozgrywkach i wszystkich przygotowanych atrakcjach takich jak konkurs plastyczny, test wiedzy o Global Goals oraz konkursach  żonglerki i rzutów karnych .


Materiał zrealizowany w ramach projektu „Fair Play Program = Akademia + Drużyny + Grywalizacja + Forum + Badania” realizowanego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 r. koordynowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i wsparciu FIFA Foundation 

Najnowsze wpisy

Raport ewaluacyjny opracowany przez SportImpakt

Raport ewaluacyjny opracowany przez SportImpakt

Niniejszy raport stanowi opis badań ewaluacyjnych projektu „football3 wzmacnia pozycję dziewcząt i kobiet i promuje równość w sporcie” stowarzyszenia Trenuj Bycie Dobrym. Został on przygotowany na podstawie badań ewaluacyjnych, obejmujących obserwacje, warsztaty...

czytaj dalej
Wyniki konkursu „z football3 odkrywamy super MOCe dzieci”

Wyniki konkursu „z football3 odkrywamy super MOCe dzieci”

Gala football3 w szkole, dnia 16 lutego 2023, była również niesamowitą okazją, aby przedstawić 𝐖𝐲𝐧𝐢𝐤𝐢 𝐤𝐨𝐧𝐤𝐮𝐫𝐬𝐮 „𝐙 𝐟𝐨𝐨𝐭𝐛𝐚𝐥𝐥𝟑 𝐨𝐝𝐤𝐫𝐲𝐰𝐚𝐦𝐲 𝐬𝐮𝐩𝐞𝐫 𝐦𝐨𝐜𝐞 𝐝𝐳𝐢𝐞𝐜𝐢” skierowanego do nauczycielek/li edukacji wczesnoszkolnej oraz nauczycieli wspierających ich pracę. Podstawowe...

czytaj dalej
Gala football3 w szkole | Warszawa 2024

Gala football3 w szkole | Warszawa 2024

Dnia 16 lutego 2024, w adidas Brand Center, odbyła się Gala football3 w szkole" podczas której podsumowaliśmy działania projektowe projektu "football3 wzmacnia pozycję dziewcząt i kobiet i promuje równość w sporcie" Wzięło w niej udział 75 uczestników, byli wśród nich...

czytaj dalej