Jednymi z największych problemów, z jakimi boryka się sport w Polsce, zwłaszcza młodzieżowa piłka nożna, to nierówność oraz wykluczenie dziewcząt i kobiet. W Polsce zarejestrowanych jest 1 125 159 piłkarzy, z których tylko 40 695 to kobiety (GUS 2017). W rzeczywistości tylko 3% zawodników i trenerów to kobiety. Innym problemem jest w polskim społeczeństwie, jest brak działań związanych z promocją i upowszechnianiem Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDG). Są praktycznie nieznane.
Jakie są cele główne projektu?
Chcemy wzmocnić pozycję dziewcząt i kobiet w piłce nożnej w Polsce, zwłaszcza na poziomie lokalnym, poprzez football3 i współpracę ze szkołami. Piłka nożna jest grą dla wszystkich, zachęca chłopców i dziewczęta do wspólnej gry. Granie w football3 uczy podstawowych wartości równości, szacunku i współpracy.
Jakie są cele szczegółowe?
- Promowanie równego dostępu do piłki nożnej i równego traktowania kobiet i dziewcząt w piłce nożnej w Polsce poprzez football3,
- Zwiększenie liczby football3 trenerek i football3 mediatorek w Polsce,
- Promowanie postaw empatii, równość, szacunku, pomagania i współpracy między chłopcami i dziewczętami poprzez football3 w polskich szkołach.
- Promocja Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, w szczególności cel 5: równość płci
Co planujemy zrobić?
- Chcemy zorganizować lekcji football3 w 33 szkołach na obszarach wiejskich dla ponad 7 000 dzieci, w tym co najmniej 3 600 dziewcząt.
- Zorganizować szkolenie dla 33 football3 trenerek i 33 football3 mediatorek.
- Przeprowadzić 33 lokalne turnieje football3 (we wsiach i małych miasteczkach) promujących cele zrównoważonego rozwoju dla ponad 2000 uczestników.
- Zorganizować finałowy festiwal football3 w Warszawie dla 240 dzieci (w wieku 6–9 lat), z których co najmniej 50% to dziewczęta ze wsi.
- Utworzyć 11 lokalnych zespołów (liderów, nauczycieli i wolontariuszy).
- Przeprowadzić trzy warsztaty przygotowawcze online dla liderów, nauczycieli i wolontariuszy.
- Opracować certyfikowane kursu football3 online.
Projekt Football3 empower girls, female and Global Goals in Poland jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu UEFA Foundation oraz Rządowemu Programowi Rozwoju Organizacji Obywatelskich – priorytet PROO1b zarządzanemu przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego