W ramach realizacji drugiej akcji Fair Play Programu, jakim są akcje dobroczynne, wolontariusze z Drużyny Fair Play Klimontów postanowili zorganizować akcję sprzątania lasu na Wistkach oraz dorzecza Koprzywianki, tak aby doprowadzić las i teren wokół rzeki do stanu naturalnego. Działanie drużyny zostało zrealizowane 25 września 2020 roku.
Celem głównym akcji było podniesienie świadomości ekologicznej oraz edukacji ekologicznej lokalnej społeczności w zakresie dbałości o czystość i otaczające nas środowisko oraz segregacji odpadów. Problem jest ogromny i dotyczy całego świata. Drużyna z Klimontowa pokazała, że jeżeli każdy będzie dbał o swoje lokalne środowisko, to pomoże to utrzymać klimat, ekologię oraz biosferę na całym globie. Wolontariusze zapowiedzieli, że to nie jest ich ostatnia akcja, w tym kierunku, ponieważ poziom zanieczyszczenia porządkowanych terenów przerósł ich oczekiwania.
Stąd apel, który wolontariusze, wraz z liderem kierują do ludzi:
– Nie zostawiaj śmieci w lesie! Zabierz je ze sobą i wyrzuć do kosza, gdzie ich miejsce! Dbajmy wspólnie o nasze środowisko!
W wydarzeniu wzięło udział 15 wolontariuszy- 5 dziewcząt i 10 chłopców. Oprócz tego , ze wszyscy wolontariusze zaangażowani byli w sprzątanie wyznaczonego obszaru, byli również odpowiedzialni za logistykę wydarzenia- podział na grupy, przydział obszaru działania oraz koordynacje prac porządkowych.
Głównym partnerem akcji, organizowanej przez wolontariuszy z Klimontowa, był burmistrz Gminy Klimontów – pan Marek Goździewski, który pomógł zaopatrzyć każdego uczestnika w niezbędny sprzęt bhp , potrzebny do realizacji zadania oraz zapewnił wywóz zebranych śmieci.
Liderem i założycielem Drużyny Fair Play Klimontów jest Krzysztof Dywan, animator tamtejszego „orlika’ oraz prezes dwóch lokalnych klubów sportowych : Klimontowianki Klimontów i UKS Orlik Klimontów.
Akcja sprzątania lasu i dorzecza Koprzywianki w Klimontowie promowała 3 z siedemnastu Celów Zrównoważonego Rozwoju: 6 – czysta woda i warunki sanitarne, 13- działania w dziedzinie klimatu, 15- życie na lądzie.
Materiał zrealizowany w ramach projektu „Fair Play Program = Akademia + Drużyny + Grywalizacja + Forum + Badania” realizowanego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 r. koordynowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i wsparciu FIFA Foundation