80 lat po wybuchu II Wojny Światowej – dziewczęta i chłopcy z Polski, Izraela, Niemiec i Rosji wykorzystali siłę football3 do promocji POKOJU, SZACUNKU i DIALOGU!

paź 18, 2019

POKÓJ to nieoceniona rzecz, o którą musimy dbać każdego dnia. Ważne jest, aby pamiętać o szacunku, dialogu i współpracy każdego dnia! W ostatnim tygodniu lata, 80 lat po wybuchu II Wojny Światowej, młodzi ludzie z Izraela, Niemiec, Rosji i Polski zaprezentowali, jak wykorzystać piłkę nożną do tworzenia wspólnej przyszłości.



40 młodych ludzi z Polski, Izraela, Niemiec i Rosji wzięło udział w Fairplay Football3 Festiwalu poświęconym 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Wymiana miała miejsce w dwóch polskich miastach. Przygotowania odbyły się w Mrągowie, a główne wydarzenie na stadionie Legii Warszawa- zarówno mecze football3, jak i dyskusja na temat poważnych problemów społecznych: dyskryminacji, braku wolności, rasizmu i przemocy. Poprzez komunikację i wspólną zabawę młodzi ludzie nawiązali pozytywny kontakt i dyskutowali, jak wspólnie budować lepszą przyszłość. Wydarzenie zostało zorganizowane i prowadzone przez MSIS we współpracy z The Peres Centre for Peace and Innovation (Izrael), RheinFlanke (Niemcy), Brandenburgische Sportjugend (Niemcy) i Pskov Children’s Foundation (Rosja). Każda delegacja była reprezentowana przez młodych ludzi (dziewczyny i chłopców), lidera i młodego lidera. Oprócz piłki nożnej i dialogu w projekcie odbyło się szereg warsztatów wymiany kulturalnej i doświaczeń- każda grupa młodzieży mogła zaprezentować swoją lokalną kulturę, społeczność i sposób gry w football3. Doświadczenie kulturalne uzupełniono poznaniem historii w 2 muzeach warszawskich. Młodzież poznała przykłady problemów społecznych, o których rozmawiali oraz miała możliwość tworzyć pomysły, w jaki sposób możemy zapewnić sobie wspólną i spokojną przyszłość. Oto kilka uwag na temat wydarzenia od liderów i młodych liderów uczestniczących delegacji.

 

Wrażenia młodych liderów z wydarzenia:


ALINA (młoda liderka z Pskov Children’s Foundation, Rosja):
 „Takie wydarzenia przypominają nam, że dla dzieci i młodzieży nie istnieją granice polityczne, a różnice kulturowe służą raczej jednoczeniu niż oddzieleniu. Jedną z moich największych obaw była bariera językowa, z którą mogła zetknąć się młodzież z naszej delegacji. Byłem jednak zaskoczona, że nie stanowiło to problemu nawet dla tych, którzy po raz pierwszy wyjechali za granicę – podjęli wyzwanie i wykorzystali każdą okazję, aby zaprzyjaźnić się z innymi młodymi ludźmi. Dzięki temu wydarzeniu nauczyli się ważnej lekcji – otaczający ich świat jest przyjazny i otwarty, pełen ludzi chętnych do komunikowania się i wspierania.”


MARTA (młoda liderka z Brandenburgische Sportjugend, Niemcy):
„80 lat po II wojnie światowej – wspólnie tworzymy przyszłość” był idealnym tytułem na to wielokulturowe wydarzenie, a jego ukrytą myślą było „Jak współpracować na rzecz lepszej przyszłości i bezpieczniejszego jutra dla każdej żywej istoty?” uczestnicy byli otwarci i serdeczni, ale umieszczenie na stole tematów takich jak „różnice kulturowe, dyskryminacja, przemoc i rasizm” i omawianie wszystkiego krok po kroku, wywarło istotny wpływ nie tylko na uczestników, ale także na cały świat, ponieważ wszystko jest połączone. Wierzę, że każdy uczestnik nauczył się czegoś nowego, nauczył się pomagać słabszym i jest bardziej świadomy znaczenia wzajemnego szacunku. Cudowną częścią było to, że sport może uczyć szacunku. Tam właśnie pojawił się Football3. I chociaż każda uczestnicząca organizacja ma swoje własne zasady, cel jest zawsze taki sam – szacunek, równe prawa, tolerancja, uczestnictwo, niedyskryminacja i uczciwość. Słowa, które wprowadzono w życie, tworzą lepsze jutro. Ogromne podziękowania dla MSIS i wszystkich innych organizacji za zorganizowanie tego i zapewnienie dużej dawki wiedzy i doświadczeń dla każdego uczestniczącego nastolatka. I jeszcze większe „dziękuje” wszystkim młodym za udział, burzę mózgów i opiekę. Razem możemy osiągnąć więcej i razem możemy uratować przyszłość.


CHARLOTTA: (młoda liderka z RheinFlanke, Niemcy):
Aby zwiedzić miasto, zorganizowaliśmy wiec grę miejską w Mrągowie. Poszłam w jednej grupie z kilkoma młodymi z naszej grupy i chłopcami i dziewczynkami z Izraela do miasta. Uczestnicy musieli wykonać określone zadania, np. „Co to jest Pączki i jakie jest najlepsze miejsce do jedzenia Pączków?” lub „Znajdź mieszkańców, którzy śpiewają specjalną piosenkę o mieście Mrągowo”. Ja trzymałam się z tyłu i chciałam, aby młodzież sama wykonała zadania. Wspaniale było obserwować, jak uczestnicy zaczęli komunikować się w języku angielskim i próbowali wspólnie wykonać zadania. Na początku uczestnicy byli nieśmiali, ale podczas gry miejskiej zawiązały się nowe przyjaźnie.


MAJA: (młoda liderka z MSIS, Polska):
„Przede wszystkim dziękuję MSIS za bycie młodym liderem w turnieju. To było moje pierwsze doświadczenie z tym zadaniem, ale myślę, że dobrze sobie poradziłem. Spotkałem wielu ludzi, którzy byli mili i pomocni. Mieliśmy grupę wielu narodowości i religii. W zadaniach tworzenia wspólnej przyszłości mieliśmy podobny sposób myślenia, ale każdy z nas ma inny przykład. Podczas turnieju, w którym byłem mediatorem, każdy z uczestników próbowała grać Fair i być kreatywny w strefie dialogu. Chciałem tylko powiedzieć, że cieszę się, że uczestniczyłem w tym siedmiodniowym wydarzeniu i spotkałem tych ludzi ”


SZYMON: (młody lider z MSIS , Polska):
„To był niesamowity tydzień, naprawdę cieszę się z wszystkiego i cieszę się, że mogę być młodym liderem, graczem i uczestnikiem tego wydarzenia. Mam nadzieję, że któregoś dnia nasze drogi znów się skrzyżują!”


PAULINA: (młoda liderka z MSIS, Polska):
„80 lat po drugiej wojnie światowej” to było dla mnie niezapomniane przeżycie. Po raz pierwszy byłem młodą liderką i nauczyłam się wielu nowych rzeczy. Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w wydarzeniu, które poprzez sport i inne formy warsztatów poruszają ważne pojęcia, takie jak szacunek, dialog, tolerancja itp. Dzięki wszystkim organizacjom za wspólne tworzenie przyszłości.”


KHADIJAH i ELAD: (młodzi liderzy z Peres Centre for Peace and Innovation, Izrael):
„Nauczyliśmy się budować dobrą przyszłość razem z dziewczętami i chłopcami z Polski, Niemiec i Rosji. Dowiedzieliśmy się o II wojnie światowej i nauczyliśmy się rozumieć, co się wydarzyło i czego możemy się z tej historii nauczyć, aby budować lepszy świat w pokoju.”


Wydarzenie zostało sfinansowane z programu Erasmus + kordynowanego w Polsce przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji oraz dofinansowane przez Fundację LOTTO im. Haliny Konopackiej oraz wsparte przez Legię Warszawa, Fundację FIFA, Fundacja ORLEN, Sportimpakt i Streetfootballworld
Wydarzenie odbyło się pod patronatem Ambasady Izraela w Polsce i Ambasady Niemiec w Polsce

dav

 

Najnowsze wpisy

Zapowiedź wydarzenia Festival24

Zapowiedź wydarzenia Festival24

Festival'24 już za kilka tygodni rozpocznie się dla naszych delegatów Trenuj Bycie Dobrym od pobytu w mieście Lyon, skąd następnie wyruszą oni do stolicy Francji, Paryża 🏀⚽🏐🏟🌍 Na tle 64. różnych organizacji z całego świata Trenuj Bycie Dobrym ma swoją ośmioosobową...

czytaj dalej
turniej football3 dla solidarności w Poznaniu za nami!

turniej football3 dla solidarności w Poznaniu za nami!

Zawsze podkreślamy, że football3 to wyjątkowa szansa na odkrywanie superMOCy. Pierwsza z superMOCy, jaką rozwijają i uczą się dzieci, dotyczy tego, że dziewczynki i chłopcy mogą grać razem i przy okazji wspólnej zabawy uczyć się wyjątkowych wartości. Turniej football3...

czytaj dalej
Zapowiedź turnieju football3 dla solidarności w Poznaniu

Zapowiedź turnieju football3 dla solidarności w Poznaniu

Turniej jest częścią projektu Football for Unity 2.0, odbędzie się w Poznaniu, 14.06.2024. Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami. Zaangażowanie społeczności szkolnej Współorganizatorem wydarzenia jest Szkoła Podstawowa nr 58 im. Jerzego Kukuczki w Poznaniu –...

czytaj dalej
Football for Unity 2.0

Football for Unity 2.0

**Football for Unity 2.0** to innowacyjna współpraca wielu interesariuszy, której przewodzi UEFA Foundation for Children i Common Goal finansowana przez Komisję Europejską. Projekt ma na celu wspieranie ogólnoeuropejskiej wymiany i tworzenia sieci kontaktów,...

czytaj dalej
Raport ewaluacyjny opracowany przez SportImpakt

Raport ewaluacyjny opracowany przez SportImpakt

Niniejszy raport stanowi opis badań ewaluacyjnych projektu „football3 wzmacnia pozycję dziewcząt i kobiet i promuje równość w sporcie” stowarzyszenia Trenuj Bycie Dobrym. Został on przygotowany na podstawie badań ewaluacyjnych, obejmujących obserwacje, warsztaty...

czytaj dalej